Ağız İçi Yaraları (Aft ve Uçuk) İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Paylaş
 

Ağız ve dudakların iç taraflarında, dil ucunda, yanak içleri, diş etleri ve damakta mercimek büyüklüğünde çıkan kabarcıklara aft denir.

Başlıca nedeni stres olan aft, vücudun dirençsiz kaldığı zamanlarda daha sık ortaya çıkar. Bayanlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.  Isırma, çarpma veya aız içi operasyonlarından sonra da oluşabilir. Tuzlu gıdalar, asitli içecekler, sigara, baharatlı yiyecekler de afta neden olabilir.

Uçuklar aftlara göre daha ağrılı ve enfekte özelliklere sahiptir. İçi sıvı dolu ağrılı yaralar, ağız içi ve dışı, hatta yüzün başka bölgelerinde de çıkabilirler. Vücudun direnci düştüğünde ortaya çıkarlar.

Ağız İçi Yaralarından Kurtulmak için Nasıl Beslenmeli?

Ağız yaralarından kurtulmak ve yeniden oluşumunu engellemek için bolca havuç, maydanoz, kişniş ve ıspanak gibi A vitamini ihtiva eden besinlerden tüketilmelidir

Ağız İçi Yaraları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ağız içinde oluşan ve sık sık  tekrar eden yaralar için Dermatoloji uzmanlarına gözükmeniz gerekir.

Bu yazı 81 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sivilce İzleri Neden Olur? Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Maskeleri Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları nasıl geçer? Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? Madecassol merhem Primolut Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalar İçin Maske