Kozmetik Ürünler

Adet Söktürücü İlaçlar

Adet söktürücü diye adlandırılan ilaçlar (haplar, tabletler, iğneler) kadın hastalıkları ile ilgili en sık kullanılan ilaçlardır.  Bu adet söktürücü ilaçlar, hormon içeren ilaçlardır ve bu nedenle doktor denetimi altında olmadan yanlış kullanımlar adet düzensizliği başta olmak üzere bir takım problemlere yol açabilirler.

Adet (regl) söktürücü ilaçlar “progesteron” içeren ilaçlardır. Gebelik olmama durumunda bu ilaçlar alındıktan sonra, bu ilaçlar rahim duvarına baskı yapmayı arttırır ve atıkların akmasını sağlayarak adet görmenizi sağlar. Bu hormon’u daha etkili bir hale getirdiğinde adetiniz daha çabuk sökülecektir.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl etki eder?

Adet söktürücü ilaçların etki mekanizması kadının normal adet düzenini taklit etmesine dayanır. Kadınların adet döngülerinin ilk yarısında östrojen hormonu, ikinci yarısında progesteron hormonu baskındır. İkinci yarıda artan bu progesteron hormonunun azalması (progesteron çekilmesi) sonucunda adet kanaması başlar. adet söktürücü ilaçlar da aynen bu durumu taklit eder, önce progesteron verilir daha sonra ilaç kesildiğinde progesteron azalır ve kanama olur. Adet kanaması genellikle ilaç kesildikten 3-5 gün sonra başlar. Bazen 1 hafta – 10 günü bulabilir.

Sizleri uyarmamız gereken bir konus ise bu ilaçları kullanacağınız zaman kesinlikle bir gebelik durumu olmamalıdır. Hamilelik döneminde de kesinlikle bu ilaçlar kullanılmamalıdır.

Adet Söktürücü İlaçlar En Çok Sorulanlar

  • adet söktürücü ilaç isimleri ve fiyatları
  • adet söktürücü hap kaç günde söktürür
  • reçetesiz adet söktürücü ilaçlar
  • adet söktürücü iğne kaç günde söktürür
  • adet söktürücü ilaç kullananlar

Adet Söktürücü İlaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir