Sağlık

Adet Ağrısına ”Sancısına” Ne İyi Gelir?

Adet ağrıları çoğu kadının her ay çektiği ağrılardır. Özellikle adet öncesi ve ilk günlerinde zorlayıcı olan bu ağrılar nedeni ile bayanlar yataktan çıkmak istemezler. Bu dönemde üşütülmesi ağrıların artmasına neden olacaktır. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Kadınların en sık sorduğu sorular arasında adet ağrısı nasıl geçer, adet sancısı nasıl geçer bulunmakta. Birde adet ağrısını geçiren yöntemler vardır. Adet ağrısı ve adet sancısına iyi gelen bitkisel yöntemlerle kadınlar bir nebze olsun bu ağrılara çözüm aramaktalar. Adet sancısına ne iyi gelir, adet ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözüm yolları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Adet ağrısına keten tohumu iyi gelir. Kahvaltıda ya da ara öğünlerde yoğurt ile karıştırılarak tüketildiğinde adet ağrısında azalma yaşanır. Kalsiyum da adet ağrısına iyi geldiği için brokoli ve balık tüketimi arttırılabilir. Aynı şekilde tahıllarda ağrıyı azaltıcı etkiye sahip olduğundan bu dönemde daha fazla tüketilebilir.

Özellikle kullanılan sıcak su torbası da ağrıların azalması konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilen etkili bir çözümdür.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel?

Adet ağrılarına bitkisel çözümler bulunmakta. Adet ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözüm arayanlar için önerilerimiz aşağıda verilmiştir. Adet ağrısına kesin çözüm ya da adet ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar.

 • Adet ağrısına Papatya çayı ve rezene çayı da bu dönemde ağrıların azalması konusunda oldukça etkilidir. Bitki çaylarının rahatlatıcı etkisi bu dönemde bayanların en büyük yardımcısı olarak tercih ettikleri bitkisel çözümlerdir. B ve E vitamini olan ilaçlar da bu dönemde kullanılabilir.
 • Adet ağrısına Zencefil çayı da bu dönemde bitkisel çözümler arasında kullanılabilir.
 • Adet ağrısına Melisa çayı adet ağrısını azaltıcı etkisinin yanında aynı zamanda adet şişliğini de alıcı etkisi bulunur. Bu sayede adet zamanı yaşanan sorunlar için tüketilen melisa çayı etkisi ile bu dönemde yaşanan sorunların bitkisel çözümü olarak kullanılabilir.
 • Adet ağrısına Yaban mersini çayı da bitkisel çözüm arayanların kullanabileceği çaylar arasından yer alır. Kasları gevşetici etkisi sayesinde ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Adet ağrısına Ahududu yaprağı çayı da adet döneminde ağrı çeken bayanların kullanabileceği bitki çayları arasında etkili olan bir seçim olacaktır.

Hazırlanan bitki çaylarının kasları rahatlatıcı etkisi sayesinde bu dönemde yaşanan adet ağrılarında azalma olacağından bu şekilde daha rahat bir adet dönemi geçirilmiş olacaktır.

 

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet ağrısına ne iyi gelir başlıklı yazımızın devamında adet sancısına ne iyi gelir devam ediyoruz. Adet dönemi bayanların her ay hoşnut olmadığı misafiridir. Bu dönemde her bayanın azda olsa sancıları olur. Kimi hiç etkilenmez çok rahat geçirir bu dönemi kimi ise dünya ile bağlantısını kesecek kadar şiddetli sancılar çeker. Bazen adet sancıları o kadar çekilmez bir hal alır ki günlük işlerinizi yapamaz hale gelirsiniz. Çoğu işinizi engeller ve yataktan çıkamazsınız. Durduramadığınız ve giderek şiddetlenen adet sancınız olduğunda kan akışını kesmeyecek ağrı kesiciler içebilirsiniz. Ama ilaç içmek en son çare olmalıdır. Bazı ilaçlar kan akışınızı keser ve sancınızı kısa süreliğine geçirmiş olur. Bu yüzden ilaç içmeden önce yapmanız gerekenler vardır. Bende bu yazımda sizlerle bu bilgileri paylaşacağım.

Özellikle kadınlar adet sancısı nasıl geçer evde uygulanabilecek yöntemler var mı bunları çok sorgulamaktalar. Adet sancısına ne iyi gelir bir bakalım.

Adet Sancısı İçin Ne Yapılmalı

Adet sancısı için ne yapılmalı en çok tercih edilen yöntemleri sıralayalım. Adet sancısından kurtulmak için bu yöntemleri denemekte fayda var. Adet sancısına kesin çözüm arayanlar için işte yöntemler.

 • Karın,bel ve kasık bölgenizi sıcak tutmalısınız.Soğuk olması yada o bölgelerin açık olması sancıyı arttırır. Yapmanız gereken bir havluyu ütülemek ve biraz ılıyınca karın ve kasık bölgenize koymak. Sıcaklık kan akışınızı hızlandıracak ve sancıyı hafifletecektir.
 • En çok bilinen yöntemlerden biri ise sıcak su torbasıdır. Yanlış bilinen bir şey vardır,o da sıcak su torbasının direkt olarak karın bölgesine konmasıdır.Aşırı sıcaklık soğukluk gibi iyi gelmeyecektir. Bu yüzden sıcak su torbanızı karnınıza değil ayaklarınıza koymalısınız.Ayaklarınız sıcak olursa sancınız hafifler. Bu yüzden ayaklarınızı da sıcak tutmayı ihmal etmeyin.Mevsime göre çorap,patik,panduf gibi ayağınızı sıcak tutacak şeyleri giyin.
 • Adet öncesinde ve sırasında dengeli beslenmeye dikkat edin. Vücudunuzun dayanıklı olabilmesi için bu şarttır.Adet öncesinde B vitamini,Kalsiyum ve Magnezyum almaya özen gösterin.

B vitamini; fındık,fıstık,yeşil sebzeler,et,tahıllar…

Kalsiyum; yoğurt,peynir,süt ve süt ürünleri,kereviz,brokoli,yumurta,deniz ürünleri…

Magnezyum; ıspanak,yeşil fasülye,keten tohumu,susam,badem…

 • Adet sırasında vücutta ödem olur. Maydanoz,ıhlamur gibi bitkiler doğal ödem söktürücüdür. Bunları çay gibi demleyerek içerseniz vücudunuzdaki şişkinlik azalmış olur.
 • Kan şekerinizi dengelenmek için tarçın kullanabilirsiniz.

Adet Sancısı İçin Yapılmaması Gerekenler

 • Adet dönemimizde kan şekerimiz düşer ve biz bayanlar kendimizi çikolata başta olmak üzere tatlılara veririz. Bu yanlıştır çünkü bu gıdalar kan şekerini aniden yükseltip aniden düşürürler.Bu ani artış ve azalma vücutta olumsuz tepki verir.Bu yüzden çikolatadan,çok şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Tuz vücuttaki ödemin baş faktörüdür. Adet döneminde vücut ödem toplar bu yüzden çok tuz tüketirseniz ödeminiz artar.Olabildiğince çok tuzdan kaçınmalısınız.
 • Bu dönemde ağır işlerden ve ağır egzersizlerden uzak durmalısınız. Çünkü sancılarınız,bel ağrılarınız artar.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Adet sancısına iyi gelen bitkiler nelerdir aşağıda sıraladık.Adat sancısına bitkisel çözüm arayanların evde rahatlıkla uygulayabileceği bitkisel çareler.

 • Civanperçemi; Kas kasılmalarına iyi gelir.Bu dönemde kas kasılmaları arttığı için en iyi çözümlerden biridir.
 • Zencefil; Ağrı kesici ve kramp azaltıcı etkisi vardır.Bu yüzden doğal ağrı kesicinizdir.
 • Papatya; Kasılmaları azaltır.Çok şiddetli sancılarınızın olduğu dönemde günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Papatya çayının sakinleştirici ve uyku yapıcı etkisi de vardır bunlar göz önüne alınarak içilmelidir.
 • Melisa Çayı; Ağrı ve şişkinlik için birebirdir.Melisa Çayının da sakinleştirici etkisi vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir