Acnedur Merhem

Paylaş
 

İlacın Etken Maddesi  Tetrasiklin hidroklorür’dür. ACNEDUR merhem, oluşmuş veya oluşmaya başlamış sivilcelerin içine nüfuz eder ve iltihabı kurutur.  İltihaplı sivilceler başta olmak üzere, yüzeysel sivilce (akne) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İltihaplı sivilceler nasıl kurutulur bu konuda müzdarip iseniz acnedur krem sivilceleri yok eden krem olarak satılmaktadır.

Acnedur Merhem Nedir?

Antibiyotik ilaçlardan biri olarak karşımıza çıkan acnedur merhem, cilt üzerinde meydana enfeksiyonlu hastalıklar üzerinde etkilidir. Hastalık olan bölgede bulunan bakterileri içeriğinde yer alan özel bileşenler ile yok eder ve çoğalmalarına engel olur. Bunun yanında akne ve sivilcelerde iltihaplı yaraların iyileşmesine yardımcıdır. Ayrıca bakterilerin salgıladığı lipaz enziminin üretilmesini engeller ve bu sayede cilt hastalığının daha üst noktalara ulaşmasını önlemiş olur.

Acnedur Merhem Ne İçin Kullanılır?

Acnedur merhemin kullanılma amacı cilt hastalıkları tedavisi içindir. Ciltte enfeksiyon kapmış hastalıkları kısa zamanda tedavi eder ve enfeksiyona neden olan bakterilerin çoğalmasını engeller. Bunun yanında enfeksiyonlu cilt hastalıklarına neden olan bakteriler, hastalığın daha ileri bir boyuta ilerlemesine neden olan lipaz enzimi salgılar. Ancak acnedur merhem sayesinde lipaz enziminin üretimi durdurulur ve bakteriler bu enzimi üretemediği için hastalığın ilerlemesi durur. Acnedur merhemin kullanım amaçlarını listeleyecek olursak genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Akne ya da sivilce
  • Enfeksiyonlu cilt hastalıkları (bölgesel)

Acnedur Merhem Nasıl Kullanılır?

Acnedur merhem kullanımında öncelikle reçete edilen şekilde kullanım ön plana çıkar. İlaç doktor tarafından nasıl reçete edilmişse o şekilde kullanılmasında yarar vardır. Ayrıca kullanım doktorun belirtmiş olduğu dozda olmalı ve bu doz oranı kesinlikle değiştirilmemelidir. Eğer kullanım aşamalarında anlaşılmayan bir durum olursa kesinlikle doktora ya da eczacıya başvurmak önemlidir. Eğer el üzerinde herhangi bir alana uygulanacaksa uygulama öncesinde ve sonrasında ellerin yıkanması gerekmektedir.

Kullanım aşamasında öncelikle acnedur merhem uygulanacak alan temizlenir. Bunun ardından merhem ince bir tabaka şeklinde sorunlu bölgeye uygulanır ve uygulama sırasında yumuşak dokunuşlarla masaj yapılması uygun olacaktır.

Diğer yandan merhemi kullanırken ağız içerisine, gözlere, buruna, dudaklara ve cildin diğer hassas bölgelerine temas ettirmemek gerekir. Kullanım süresi ortalama 3 hafta sürebilir. Bu süreden daha fazla kullanımlar olduğunu söylemekte mümkündür. Ayrıca merhem kullanılmaya başlamasının ardından hemen etkilerini göstermezse kullanım durdurulmamalıdır. Etkilerin ortaya çıkması için belirli bir süre gereklidir.

Acnedur Merhemin Yan Etkileri

Çeşitli alerjik reaksiyonlar genelde insan cildinin hassas olduğu durumlarda hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın ortaya çıkar. Bu nedenle acnedur merhem kullanımı sırasında nefes almada zorluk yaşama, yüz, dudak, dil ve boğazda şişlik ve kurdeşen gibi durumlarda yardım alınması gerekir. Yukarıda belirtilen alerjik reaksiyonlardan biri ya da bir kaçı görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bunların dışında kullanan kişiye göre farklı yan etkiler de görülebilir. Bu nedenle tüm yan etkilerin bunlar olduğu konusunda kesin bilgi veremeyiz. Yani başka bir yan etki görüldüğünde zaman kaybetmeden ilgili doktor ya da sağlık kuruluşları ile iletişime geçilmelidir.

Merhemi tahriş olan ya da bütünlüğü bozulan cilt bölgelerine kesinlikle uygulamayınız.

Gebelik Döneminde Acnedur Merhem kullanılır mı?

Anne karnındaki bebeğe zarar vermediği belirtilen acnedur merhem, hamile bayanlar tarafından rahatlıklar kullanılabilir. Buna rağmen merhemi kullanacak kişinin doktor tavsiyesi olmadan cildine uygulamamasında fayda vardır. Çünkü kişide bulunan hassasiyeti en iyi doktoru bilir ve bu nedenle ilaç kullanımına izin vermeyebilir.

Emzirme Döneminde Acnedur Merhem Kullanabilir Mi?

Emzirme dönemindeki kullanımlar içinse bir şey söylemek yanlış olur. Çünkü ilacın anne sütüne geçip geçmediği hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bu yüzden cilt sorunları nedeniyle emzirme döneminde kullanılacak bu merhemin yine doktor kontrolünde kullanılmasında fayda vardır.

Acnedur Merhem’i Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Kullanım aşamasında unutulan bir doz için iki katı dozda kullanım yapılmaz. Merhem kullanımı ilk hatırlandığı anda kullanılabilir. Ancak diğer kullanım zamanına yakın bir zamanda hatırlama gerçekleşmişse periyodik kullanıma devam etmek daha uygun olacaktır. Ayrıca unutulan dozun yerine fazla kullanım kesinlikle yapılmamalıdır.

Acnedur Merhemi Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Doz aşımı gibi durumlarda beklenenin aksine olumsuz durumlar meydana gelmez. Yine de doz aşımı nedeniyle aklınızda herhangi bir şüphe oluşacak ve tedirgin olacaksanız, doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Acnedur mu İmex mi yorumlar

Acnedur mu imex mi yorumlar, acnedur merhem yorumları ve imex yorumları bazı forum sitelerinde kullananların yorumları.

  • İmex i benim dr umda önermişti cildim yağlı faydasını görmedim birde cildimdeki nem oranı azaldı kullandıktan sonra. Çok gerildi kurudu ama sivilcelere çözüm olmadı. Şu an sebamedin sabun ve nemlendiricisini kullanıyorum cildime daha iyi geldi.
  • imex kullandım ve hala kullanıyorum.çok memnunum.herkese iyi gelmeyebilir çünkü abimde sorunlu bir cilde sahip.ona iyi gelmedi..aslında tüm ilaçlarını birlikte kullanmak gerekiyor ama ben sabah akşam yüzümü sabunla yıkayıp nemlendiricimi sürüyorum öyle çıkıyorum.evet kurutuyor doğru ama sağladıği yararlar yanında sorun değil.azcık bir nemlendiriciyle telefi edilebiliyor.
  • Kızlar İmex Bende Kullandım Ama İmex iLe Eş Değer Olan Hatta Ondan Daha Etkili Olan Bir Krem Var ACNEDUR , Benden Önce Kuzenim Kullandı Sivilceleri Geçti , Sonra Banada Söyledi Bende Kullandım Ve Hala Kullanıyorum Çok Etkili Bir Krem Harika İnanın Tek Geçede Küçük Sivilcelerim Geçti Cuma Günü Kullanmaya Başladım , Bu Gun 5. Gün Yüzümde Hiç Sivilce Kalmadı Sadece Lekeler Var Sıkmaktan Dolayı Oldu Onlarda Kullanmaya Dewam Edicek Belki Lekelerde Geçer … ACNEDUR Herkeze Tavsiyemdir.
  • Ben her ikisini de kullandım bana fayda etmedi ama derdine derman olan arkadaslarıda okudum şimdi.sonucta herkeze iyi gelecek diye bi kural yok

 

Acnedur Merhem Fiyat

ACNEDUR 20 gr merhem 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Tetrasiklin Hcl 24.64 TL
Geri Ödeme Kodu A10974 22.81 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 24.64 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Almanya ] 24.64 TL
Ruhsat Sahibi Firma Adeka İlaç ve Kimyasal Ürünler San. Ve Tic. A.Ş.

Acnedur Merhem Eş Değerleri

IMEX 100 gr merhem             110.99 TL

IMEX 20 gr merhem                 24.64 TL

IMEX 50 gr merhem                 55.68 TL

NOACNE %3 20 gr merhem   23.17 TL

TETRA 250 mg 16 kapsül
TETRA 500 mg 16 kapsül          6.16 TL

TETRALET 500 mg 16 kapsül  6.50 TL

İlgili Yazılar: Madecassol sivilce

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak