Sivilce Tedavisi

13 Yaşında Sivilce Nasıl Geçer?

En çok ergenlik dönemi olan 13 yaşında çıkan sivilceler sıklıkla görülen şeylerdir. Bu dönemde hemen her insanda sivilce çıkmaktadır. Bu durum kız ve erkekler için fark etmeksizin, ikisini de kapsayan bir şeydir. Bu dönemde sivilce oluşumunun artmasının temel nedeni salgılanan hormonlardır. Bu dönemde oluşan sivilce sorunu birçok kişinin psikolojisini bozma durumuna getirmiştir. Oysa bu sorun bir süre sonra, yani ergenlik bitince ortadan kalkacaktır. Bu yüzden buna uygun bir şekilde hareket etmek ve kendinizi strese sokmamak oldukça önemlidir. Sivilce ve stres arasındaki bağlantı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Stres ve endişe sivilce oluşumunda bir hayli etkilidir. Bu yüzden stres ve endişeden uzak durmak gerekmektedir.

Ergenlik sivilceleri her insanın ergenlik döneminde yaşadığı bir şeydir. Bazı insanlarda ise bu durum kalıcı bir hal almaktadır. Bu yüzden bir uzmana gitmek en iyisi olacaktır. Ergenlik döneminde oluşan bir sivilceyi yolmak veya o sivilceyi kazımaya çalışmak, cildinizde iz bırakabilmektedir. Sivilce nedeniyle cildinizde kalan izlerin birçoğu, ergenlik döneminden kalma izlerdir. Bu yüzden bu dönemde oluşan hiçbir sivilceyi yolmamanız iyi olacaktır. Buna dikkat ettiğiniz sürece ileride cildinizin daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanız ve bu konuya dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aksi takdirde o izleri yok etmek sizin için oldukça büyük bir sorun olacaktır. Bu da sizin yaptığınız hareketten dolayı pişman olmanıza neden olacaktır.

SİVİLCE NEDEN OLUŞUR?

Özellikle ergenlik döneminde kız ve erkek çocuklarda farklı yaşlara tekabül etse de hormonal olarak genel bir dengesizlik olmaktadır. Kadınlık ve erkeklik hormonlarının artması ile birlikte vücutta yağ birikimi de artmaktadır. Artan yağ miktarı özellikle kıl köklerinde dışarıya açılan kanallar vasıtasıyla salınmaktadırlar. Yağların çıkış noktası tıkandığında burada birikme göstermektedirler. Biriken yağlar cildin doğal yapısında bulunan bakteriler tarafından parçalanarak iltihap meydana getirirler.  Sivilce neden oluşur? 13 yaşında sivilce nasıl geçer? sorusunun yanıtını da bu oluşturmaktadır.

Sivilce neden oluşur? sorusunun yanıtına ek olarak genetik yatkınlık da eklenebilir. Bu konuda yapılan çalışmalar kesin bir sonuç vermese de sivilce problemi yaşayan bir ebeveynin çocuklarında da aynı sorunun görüldüğü istatistiki olarak belirlenmiştir.

Sivilce neden oluşur? için bir diğer yaklaşım da iç hastalıklar nedeniyle akne oluşumunun görülebilmesidir. Özellikle karaciğer rahatsızlıklarında ciltte ciddi bir bozulma meydana gelmektedir. Bu tip bir semptom çok fazla ve uzun süre alkol tüketen insanlarda gözlenmektedir.

Sivilce sorunu yaşayan kişilerin bu sorun ile kendi yöntemleri ile baş etmemesi mutlaka uzman bir dermatoloğun muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Kulaktan dolma bilgiler ile yapılacak uygulamalar sorunu daha büyük hale getirebilmektedir. Ayrıca geri dönüşümü olmayan cilt lekelerinin de oluşmasına sebebiyet verilebilir.

Sivilce tedavisi için kullanılan pek çok teknik vardır. Son yıllarda en revaçta olan sivilce tedavisi lazer tipi uygulamalardır. Cilt problemi yaşayan kişilerin uzman bir dermatolog ile görüşmesi kendilerine en uygun çözümün getirilmesi hususunda.

13 Yaş Sivilceri Nasıl Geçer?

13 yaşında sivilce nasıl geçer sorusundan ziyade bu yaşlarda sivilce çıkmaması için ne yapmalıyım sorusunu sormak daha önemlidir. Ergenlik döneminde çıkan sivilceler için en doğal yöntem buz olacaktır.

13 yaşında sivilce çıktığını hissettiğinizde buzluktan aldığınız bir miktar buzu bir beze sarın ve sivilce üzerine bastırın. Buz kan dolaşımını yavaşlatacağı için sivilcenin büyümesini engelleyecektir. Her sivilce çıktığında bu küçük dokunuşu yaptığınızda sivilceleriniz başınıza bela olmasını en başından engellemeniz mümkün.

13 Yaşında Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin

13 yaş sivilcelerini en aza indirmek için bir kaç yararlı bilgi paylaştık. 13 yaş sivilceleri nasıl geçer, 13 yaşında sivilceler nasıl geçer gibi sorularla uğraşmak yerine bir kaç kolay yöntemler bu dönemi rahat atlatmak sizler için daha uygun olacaktır. 13 yaşındaki bir kızın sivilceleri nasıl geçer demek yerine sivilcelerin daha az çıkmaması için önlem alın. Bu dönemde mutlaka sivilceler çıkacaktır. Hormonal değişimler vücuttaki yağ miktarını artıracağı için sivilce oluşumu kaçınılmazdır.

Çikolata ve diğer yağlı yiyeceklerin aşırıya kaçılmadan tüketilmesi gerekir. Sivilcelerin asıl oluşma nedeni gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan enfeksiyonlardan sebep normal bakteriler ve deri hücrelerinden sebep oluşur. Cildinizde sivilce oluşturduğuna emin olduğunuz yiyeceklerden kaçınabilirsiniz ancak sivilce oluşmaması için damak tadınızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Bol su tüketimi cildin ihtiyaç duyduğu nemin karşılanmasını sağlar. A vitamini ve E vitamini bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak ve brokoli E vitamini yüksek, şeftali, biber ve havuç A vitamini yüksek meyvelerdir.

Yağ oranı yüksek olan kozmetik ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir. Cilt gözeneklerini kapatan krem bazlı fondöten, pudra ve allıkları kullanmamaya çalışmalısınız. Pudra özellikli ve hafif mineral özlü kozmetikler gözeneklerinizin tıkanmasında daha az rol oynar.

Sivilce oluşan cilde elle dokunmak iltihabın kötüleşmesine neden olabilmektedir. Farkında olmadan ellerinizi sık sık yüzünüze götürüyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Cep telefonunu kullanırken cildinize temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Terlediğiniz durumlarda terin üzerinizde kurumasına izin vermeden duş almalısınız. Ter, sivilce oluşumunu tetiklemektedir.

Cildinizde bulunana sivilceleri sıkmak sadece daha kötü olmasını sağlar. Sıkmadan yapamıyorum diyenlerdenseniz kendinizi sıkmamaya şartlandırın. Bu sivilce sıkma işlemi sivilcenin daha geç geçmesini ve kabuklaşmasına neden olur. Sivilcenizi sıktığınız bölgede de iltihaplanma yayılır ve sivilce 1 iken 2 ye çıkar.

Kilolu Kişilerde Neden Sivilce Daha Çok Çıkar

13 yaşında ve kiloluysanız sivilcelerin başınıza bela olma riski daha fazladır. Sivilce oluşumu hakkında pek çok insanın merak ettiği konulardan birisi sivilce ve kilo ilişkisidir. Bu konuda uzman doktorlar bu ikilinin birbirleri ile yakın ilişki halinde olduğunu söylemektedirler. Kilonun fazla olması sivilceye sebep olmaktadır. Fazla kilo sebebinden vücutta üretilen androjen seviyesinin artması sivilceye sebep olmaktadır. Bu durum özellikle genç bayanlar için geçerlidir.

Ergenlik döneminde sivilce oluşumu çok daha fazladır.

Dolayısı ile 12–18 yaş arasına girmiş olan genç bayanlarda kiloya bağlı olarak sivilce oluşumu da artmaktadır. Uzman doktorlar bu konuda fazla kilonun testosteron ve östrojen hormonunu arttırdığını söylemektedir. Bununda kilo oluşumuna etkisi olduğunu açıklamaktadırlar. Özellikle ergenlik döneminde bu durumdan etkilenme oranı çok daha yüksektir.

Uzmanlar şekerli yiyeceklerden uzak durulmasını tavsiye etmektedirler. Fazla şekerli ürünler daha fazla kiloya sebep olmaktadır. Dolayısı ile de daha fazla sivilce oluşumu olabilmektedir. Sivilce ve kilo konusunda pek çok insan duyarsız davranabilmektedir. Fakat bu oldukça ve kesinlikle üstünde durulması gereken konulardan birisidir. Ayrıca kilo insanlarda psikolojik olarak da sıkıntı yaratabilmektedir. Stres ve psikoloji bozulması da sivilce oluşumunu etkileyen konulardan birisidir. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmak ve fazla kilo almaktan kaçınmak gerekmektedir. Fazla kilo almaya başladığınızda ve bu sizi rahatsız ettiğinde bu konuda ilgili bir uzman hekim ile konuşarak tedavi yöntemine başlamanız gerekmektedir. 13 yaş sivilceleriyle çok fazla uğraşmak istemiyorsanız fazla kilo almaktan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir