Hamilelik

1 – 2 Yaş Bebeklerde Gelişim ve Oyun

2. yaş içerisinde bebeklerin çocukluk dönemine geçişi kendi başlarına yürüyebilmeleriyle başlar. Bebeğiniz etrafı keşfetmeye devam edeceğinden kaza olasılığı olan nesneleri etraftan kaldırmalısınız.

Dil: Bu dönemde çocuklar dili ve nasıl iletişim kurulduğunu anlarlar. 12 aylıkken ilk kelimelerini söylemeye ve nesneleri işaret etmek için el hareketlerini kullanmaya başlarlar. Kelime dağarcığı kademeli olarak bir-iki sözcükten 50 ve üstü sözcüğe dönüşür.

Çocuğunuz sizinle veya bakıcısıyla etkileşim kurarak dil becerisini geliştirir. 2. yıl içerisinde çocuğunuz basit 1-2 kelimelik cümleler kurabilir. İkinci doğum günleri yaklaşırken çocuğunuzun bildiği kelime sayısını muhtemelen siz de sayamazsınız.

Bu dönemde çocuklar söyleyebildiklerinden çok daha fazlasını anlayabilmektedir.

Oyun: El-göz koordinasyonu ve el becerisi gelişir. Bu dönemde çocuklar parmaklarını ve ellerini daha iyi kontrol ettiklerinden etraflarını eskiye göre daha fazla incelerler. Çocuğunuza yaşına uygun oyuncaklar vermeniz onları hareket etmeye ve daha zor görevleri başarmaya iter.

Çocukların oynadıkları oyunlar da değişir. Bebeklik döneminde oyuncaklarla onları sallayarak, yere çarparak veya fırlatarak oynarken, 1-2 yaş döneminde nesnelerin işlevlerini öğrenirler. Bu da onları kutuları dizmek, oyuncak telefonla oynamak veya oyuncak araba sürmek gibi oyunlara teşvik eder. Boş bir bardaktan bir şey içiyormuş gibi yapmak, muzu telefon gibi kullanmak veya bir kutuyu araba gibi sürmek gibi oyunlara sıklıkla rastlanır.

Oyunla İlgili Duygular

Oyun buluşmaları: Bu dönemde çocuklar etraflarında yaşıtlarının olmasından hoşlanırlar. Ancak onların birlikte koordineli bir şekilde oynamalarını veya oyuncaklarını paylaşmalarını beklemeyin. Herkes için yetecek kadar oyuncak bulundurun ve paylaşmama durumlarında müdahale etmek için yanlarında olun. Öğretme, paylaşma ve sırayla oynama gibi konularda daha büyük çocuklar rol model olabilir.

Duygular: Bu dönemdeki çocuklarda ağlama krizleri görülebilir. Bir ağlama krizinin yaklaştığını hissediyorsanız bir kitap veya oyuncak ile ilgisini dağıtmaya çalışın. Özellikle yeni görevler başarmaya çalışırken çocuğunuzun yorgun veya aç olması, başarısızlık durumunda ağlama krizlerini tetikleyebilir.

İkinci yıl içerisinde yürüme becerisi geliştikçe çocuklar gittikçe daha bağımsız hale gelirler. Öğrenmelerini teşvik etmek için onları serbest bırakın ancak yanlarından ayrılmayın.

Bu dönemde de ayrılma korkusu ortaya çıkabilir. Ayrılma korkusunun geliş zamanı ve süresi çocuktan çocuğa değişebilir. Genellikle 9 aylıkken başlar. Ancak daha sonra da ortaya çıkabilir. Çocukların dil becerileri ve sosyal etkileşimleri geliştikçe bu ayrılığın geçici olduğunu farkederler. Böylece ayrılma korkusu yok olur.

1-2 Yaş Çocukları Öğrenmeye Teşvik Etmek

Çocuklar yürümeye başladıklarında bunun geri dönüşü yoktur, sürekli etrafta gezinmek isteyeceklerdir. Aktif olmaları ve güvenli bir ortamda öğrenmeleri ve keşfetmeleri için onlara çokça fırsat tanımalısınız.

“Ce-eee” veya kovalamaca gibi oyunlar oynayın. Bu dönemde çocuklar yetişkinleri taklit etmekten hoşlanırlar ve ev işlerine ilgi duyarlar. Oyuncak süpürge, tahta kaşık gibi oyuncaklar verebilirsiniz.

1-2 Yaş Bebeklerde Oyuncak Seçimi

13 ve 15 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

 • Şekil sıralamalarının olduğu oyuncaklar bu dönemdeki bebeğinizin şekiller arasında bulunan ilişkileri anlamasını sağlamaktadır.
 • Bu yaşlardaki bebeklere yürüteçler veya oyuncak kamyonlar yürümeyi ve dengeyi öğrettiği için çok faydalıdır.
 • Üst üste sıralanarak dizilen halkalardan oluşan oyuncaklar bebeğin sıralama kabiliyetinin gelişmesine olanak sağlamaktadır.
 • Basit yapbozlar düşünme kapasitesini arttırır ve bebeğin strateji belirleme özelliği kazanmasını sağlar.
 • Aynı zamanda eşleme oyuncakları ile matematik becerileri arttırılmaktadır.
 • Son olarak şekil yerleştiriciler bebeğin sıralama becerilerine yardımcı olabildiği gibi boyut algısını da güçlendirmektedir.

16 ve 18 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

 • Bu yaştaki bebekler artık bilinçli şekilde oyuncak oynamaktadır ve kız çocuklar için doldurulmuş bebekler, erkek çocuklar için ise doldurulmuş hayvan figürleri tervih edilmektedir.
 • Hedefi vurma oyuncakları bu dönemlerde fiziksel becerilerin desteklenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Bu yaşlardan itibaren bebekler artık boyama kalemleriyle oynayabilmektedir. Bu nedenle pastel kalemler ve büyük resim defterleri becerilerinin artmasında çok yardımcıdır.

Çocuğunuzun seveceği diğer oyuncaklar şunlardır:

 • Parlak renkli toplar,
 • Bloklar,
 • Kalın renkli kalemler,
 • Yaşına uygun hayvan veya insan figürleri, oyuncak bebekler,
 • Oyuncak arabalar, trenler
 • Şekle göre sınıflama tarzı oyuncaklar
 • Basit yapbozlar
 • İtme, çekme ve sürme oyuncakları

Bu dönemde okuma önemini korur. Çocuk okunan kitaba daha çok ilgi gösterir. Tanıdığı nesnelerin ismini söylemeye teşvik etmelisiniz. Ayrıca okuduğunuz kitapla veya o gün yaptığınız şeylerle ilgili konuşmaya çalışın. Sorular sorun ve cevap vermesini bekleyin. Verdiği cevaplara göre yeni sorular sorun.

İlgili Yazılar

Yeni Doğan Bebeklerde Gelişim ve Oyun

1 – 3 Aylık Bebeklerde Gelişim ve Oyun

4 – 7 Aylık Bebeklerde Gelişim ve Oyun

8 – 12 Aylık Bebeklerde Gelişim ve Oyun

1 – 2 Yaş Bebeklerde Gelişim ve Oyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir